Procedura Whipple: Efekty sukces stawki, a bardziej

Wśród najczęściej występujących nowotworów, rak trzustki jest jednym z najbiedniejszych prognoz. Ponieważ rak trzustki często rośnie i rozprzestrzenia się na długo przed powoduje żadnych objawów, tylko około 6% pacjentów nadal żyje pięć lat po diagnozie.

Wczesny rak trzustki zwykle powodują kilka objawów, które w większości są niejasne. Ponieważ objawy najbardziej raka trzustki może być mylone z mniej poważnymi problemami trawiennymi, choroba jest rzadko wykrywana zanim rozprzestrzenił się do pobliskich tkanek lub narządów odległych pośrednictwem krwioobiegu lub układu limfatycznego. Objawy, które mogą wyniknąć includ; Znacząca utrata masy ciała towarzyszy ból brzucha – najbardziej prawdopodobne znaki ostrzegawcze; Vague ale stopniowo pogarsza ból brzucha, które mogą zmniejszyć …

Klasyczna procedura Whipple nosi Allen Whipple, MD, chirurg Columbia University, który był pierwszym, aby wykonać operację w 1935 roku znany również jako pankreatoduodenektomia procedura Whipple polega na usunięciu z “głowy” (szeroka część) trzustki najbliższych do pierwszej części jelita cienkiego (dwunastnicę). Wiąże się to również usuwanie dwunastnicy, część wspólnego przewodu żółciowego, pęcherzyka żółciowego i czasami część żołądka. Potem chirurdzy podłącz pozostałe jelita, przewodu żółciowego i trzustki.

Tylko około 20% pacjentów z rakiem trzustki kwalifikują się do procedury Whipple i innych zabiegów. Są to zwykle u pacjentów, których guzy są ograniczone do głowy trzustki i nie rozprzestrzenił się wszelkich pobliskich dużych naczyń krwionośnych, wątroby, płuc lub jamy brzusznej. Intensywne badania jest zazwyczaj konieczne w celu identyfikacji potencjalnych kandydatów do procedury Whipple.

Niektórzy pacjenci mogą kwalifikować się do minimalnie inwazyjnej procedury (laparoskopowej) Whipple, który jest wykonywany przez kilka małych nacięć, zamiast jednego dużego nacięcia. W porównaniu do klasycznej procedury, procedura laparoskopowa może skutkować mniejszą utratą krwi, krótszym pobytem w szpitalu, szybsze odzyskiwanie i mniej powikłań.

Procedura Whipple nie jest rozwiązaniem dla 40% nowo zdiagnozowanych pacjentów, u których guzy rozprzestrzeniły się (przerzuty) poza trzustkę. Rzadko jest to opcja dla 40% pacjentów z miejscowo zaawansowanym stadium choroby, który rozprzestrzenił się na sąsiednie obszary, takie jak najwyższej żyły i tętnicy krezkowej, lub dla tych, których guzy rozprzestrzeniły się na ciele lub ogona trzustki.

Procedura Whipple może potrwać kilka godzin do wykonania i wymaga dużych umiejętności i doświadczenia chirurgicznego. W okolicy trzustki jest złożony i chirurdzy często spotykają się pacjenci, którzy mają zmiany w układzie naczyń krwionośnych i przewodów.