Kurkuma

Nazwy zwyczajowe: kurkuma, szafran indyjski, a Haldi.

Ocena skuteczności i bezpieczeństwa

Oo … Ethno lub inne dowody skuteczności.

Ocena bezpieczeństwa

Członek rodziny imbir, kurkuma to wieloletnia roślina, która jest uprawiana w całej tropikalnej Azji, Indii i Chin. Roślina osiąga wysokość od 0,9 do 1,5 m i posiada duże, podłużne liście i lejkowatych, matowe żółte kwiaty. Ma grube kłącza, który jest żółtawy na zewnątrz i głęboki pomarańczowy lub czerwono-brązowy wewnątrz. Kłącza boczne zawierają bardziej żółte zabarwienie niż żarówki. Wysuszony pierwotne i wtórne żarówki kłącza boczne są zebrane, oczyszczone, gotowane i suszone do stosowania w preparatach medycznych i spożywczych. Główną substancją czynną jest kurkumina.

Kurkuma ma ciepły, gorzki smak i jest szeroko stosowany jako przyprawa i barwnika spożywczego; Jest to podstawowy składnik curry i niektóre musztardy. Przyprawa ma długą tradycję w medycynie azjatyckiej w leczeniu zaburzeń, od wzdęć do krwotoku. Służy do leczenia grzybicy, jako okład na ból, a także w leczeniu żółtaczki i zapalenia wątroby została udokumentowana.

Kurkumę jest używany jako przyprawa w curry i musztardy. Jest on badany w badaniach klinicznych w leczeniu i profilaktyce chorób nowotworowych, w szczególności w przewodzie pokarmowym oraz w leczeniu zapalenia jelita grubego i choroby Alzheimera i Huntingtona.

Sproszkowany korzeń kurkumy jest tradycyjnie stosowany jako środek pobudzający i wiatropędny w dawkach od 0,5 do 3 g / dzień. Dawki od 3 do 6 g / dzień zbadano w celu ochrony przed owrzodzeniami. Dawki dzienne doustne kurkumina 3,6 g, zazwyczaj są stosowane w próbach klinicznych, jednak dawki kurkuminy aż do 8 g / dzień, zostały wykorzystane. Wyższe dawki związane z niepożądanymi skutkami pokarmowego.

Brak przeciwwskazań zostały określone.

Udokumentowane stymulowanie miesiączki i spowodować poronienie.

Brak dobrze udokumentowane.

Badania kliniczne zgłoś kilka działań niepożądanych. Rzadkie przypadki kontaktowego zapalenia skóry i anafilaksji. Zwiększone ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych jest możliwe u osób podatnych.

Brak doniesień o toksyczności było obserwowane po spożyciu dużych ilości kurkumy.

Referencje