który jest zagrożony hemochromatoza?

Hemochromatoza jest jedną z najczęstszych chorób genetycznych, w Stanach Zjednoczonych. Jest to najczęściej u osób rasy kaukaskiej Północnej pochodzenia europejskiego. Choroba jest mniej powszechne w Afroamerykanów, Latynosów, Azjatów i Indian amerykańskich.

Pierwotne hemochromatoza występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Również osoby starsze są bardziej narażone na rozwój choroby niż osoby młodsze. W rzeczywistości, objawy zwykle nie występuje u mężczyzn, aż oni 40 do 60 lat.

U kobiet objawy zwykle nie występuje dopiero po 50 roku życia (po menopauzie). Małe dzieci rzadko rozwijają hemochromatoza.

Dziedziczenie dwóch wadliwych genów HFE (po jednym z każdego z rodziców) jest głównym czynnikiem ryzyka hemochromatoza. Jednak wiele osób, które mają dwie kopie genu wadliwego nie rozwijają oznaki lub objawy choroby.

Alkoholizm jest kolejnym czynnikiem ryzyka hemochromatoza. Wywiad rodzinny w kierunku niektórych chorób i dolegliwości stawia się również na większe ryzyko hemochromatoza. Przykłady takich chorób i stanów obejmują zawał serca, choroba wątroby, cukrzycy, zapalenia stawów i zaburzeń erekcji (impotencja).