co się dzieje, gdy oddychasz?

Podczas wdechu, wdychać, swoje kontrakty membrany (ściąga) i przesuwa się w dół. Zwiększa to przestrzeń w klatce piersiowej, do którego płuca rozwinąć. Mięśni międzyżebrowych między żebrami również pomóc powiększyć klatki piersiowej. kurczyć im się wyciągnąć klatkę piersiową zarówno w górę i na zewnątrz podczas wdechu.

Jak twoje płuca rozszerzają się, powietrze jest zasysane przez nos lub usta. Powietrze przemieszcza się w dół swoją tchawicę i do płuc. Po przejściu przez swoich oskrzeli, powietrze wreszcie dociera i wchodzi do pęcherzyków płucnych (pęcherzyków).

Przez bardzo cienkich ściankach pęcherzyków, tlen z powietrza przechodzi do otaczających naczyniach włosowatych (naczynia krwionośne). Czerwone krwinki Białko o nazwie hemoglobina (HEE-muh-blask-bin) pomaga przenieść tlen z pęcherzyków do krwi.

Oddychaniu (wdechu)

W tym samym czasie przesuwa się dwutlenku węgla z naczyń włosowatych do pęcherzyków. Gaz nie udał się w krwiobiegu z prawej komory serca przez tętnicę płucną.

Wydechu (wydech)

Bogata w tlen krew z płuc jest przeprowadzane przez sieć naczyń włosowatych do żyły płucne. Ten żył dostarcza bogatą w tlen krew do lewej komory serca. Lewa strona serca pompy krwi do pozostałej części organizmu. Tam tlenu w krwi, przenosi się z naczyń krwionośnych do otaczających tkanek.

(Aby uzyskać więcej informacji na temat przepływu krwi, przejdź do zagadnień związanych ze zdrowiem Jak serce pracuje artykuł).

Podczas wydechu lub wydech, przepony relaksuje i porusza się w górę do jamy klatki piersiowej. Mięśnie międzyżebrowe pomiędzy żebrami odprężyć się również do zmniejszenia przestrzeni w klatce piersiowej.

Jako przestrzeń w jamie klatki piersiowej staje się mniejsza, powietrze bogate w dwutlenek węgla jest wypychany z płuc i tchawicy, a następnie na nos lub usta.

Robiąc wydech nie wymaga wysiłku ze swojego ciała, chyba że masz chorobę płuc lub robią aktywności fizycznej. Kiedy jesteś aktywny fizycznie, umowa mięśnie brzucha i wcisnąć przepony ze swoimi płucami jeszcze więcej niż zwykle. Ten szybko wypycha powietrze z płuc.

Poniższa animacja pokazuje jak działają płuca. Kliknij przycisk “Start”, aby odtworzyć animację. W mowie i piśmie wyjaśnienia są zaopatrzone w każdej ramce. Za pomocą przycisków w prawym dolnym rogu, aby wstrzymać, ponownie uruchomić lub odtworzyć animację, lub użyć paska przewijania poniżej przycisków, aby przechodzić między klatkami.

Zainstalować.

Animacja pokazuje płuca inhalacji tlenem i przesyłanie go do krwi. Pokazuje on również, jak dwutlenek węgla (produkt uboczny) jest usuwany z krwi i wydychanego.