co jest samoistne zwłóknienie płuc?

Zwłóknienie płuc (PULL-mun-fi ary-BRO-sis) jest chorobą, w której tkanka głęboko w płucach staje się gruba i sztywna, albo bliznami, w miarę upływu czasu. Tworzenie tkanki blizny o zwłóknieniu.

Ponieważ tkanka płuca zgęstnieje, płuca nie może prawidłowo przenosić tlenu do krwi. W rezultacie, mózg i inne narządy nie otrzymują tlenu, którego potrzebują. (Aby uzyskać więcej informacji, przejdź do sekcji “Jak płuc Work” w tym artykule).

Czasami lekarze mogą dowiedzieć się, co jest przyczyną włóknienia. Ale w większości przypadków, nie może znaleźć przyczyny. Nazywają te przypadki idiopatyczne (id-ee-o-PATH-ICK) włóknienie płuc (IPF).

IPF jest poważną chorobą, która dotyka głównie osób dorosłych w średnim wieku i starszych. IPF różni się od osoby do osoby. U niektórych osób, zwłóknienie dzieje się szybko. W innych, proces jest znacznie wolniejsze. U niektórych osób, choroba pozostaje taki sam przez wiele lat.

IPF nie ma jeszcze lekarstwa. Wielu ludzi żyje tylko około 3 do 5 lat po diagnozie. Najczęstszą przyczyną zgonów związanych z IPF jest niewydolność oddechowa. Inne przyczyny zgonu to nadciśnienie płucne (Hi-per-TEN-Shun), niewydolności serca, zatorowość płucna (EM-bo-lizm), zapalenie płuc (NU-MO-ne-ah) i raka płuc.

Genetyka może odgrywać rolę w powstawaniu IPF. Jeżeli więcej niż jeden członek rodziny ma IPF, choroba nazywana jest rodzinną IPF.

Badanie pomogło lekarze dowiedzieć się więcej o IPF. W rezultacie, może szybciej diagnozowania choroby, niż w przeszłości. Ponadto, naukowcy badają kilka leków, które mogą spowolnić postęp IPF. Wysiłki te mogą poprawić trwałość i jakość życia ludzi, którzy mają choroby.