co jest niedokrwistość złośliwa?

niedokrwistość złośliwa (per-Nish-us uh-NEE-me-uh) jest stanem, w którym organizm nie może zapewnić wystarczającą liczbę zdrowych krwinek czerwonych, ponieważ nie ma wystarczającej ilości witaminy B12.

Witamina B12 jest składnikiem odżywczym występującym w niektórych pokarmach. Organizm potrzebuje tego składnika do dokonywania zdrowych krwinek czerwonych i utrzymać swój system nerwowy działa prawidłowo.

Ludzie, którzy mają niedokrwistość złośliwą nie może wchłonąć wystarczającą ilość witaminy B12 z pożywienia. To dlatego, że brakuje im wewnętrzne (in-trin-sik) czynnikiem, białko wykonane w żołądku. Brak tego białka prowadzi do niedoboru witaminy B12.

Przegląd

Inne warunki i czynniki mogą powodować niedobór witaminy B12. Przykłady obejmują infekcje, chirurgia, leki i dietę. Technicznie, termin “anemia złośliwa” odnosi się do niedoboru witaminy B12 ze względu na brak czynnika wewnętrznego. Często jednak, niedobór witaminy B12 z powodu innych przyczyn też nazywa niedokrwistość złośliwą.

Perspektywy

W tym artykule omówiono niedokrwistość złośliwą powodu braku czynnika wewnętrznego i innych przyczyn.

niedokrwistość złośliwą to rodzaj anemii. Określenie “niedokrwistość” zazwyczaj odnosi się do stanu, w którym krew ma niższą niż normalnie ilość czerwonych krwinek. W niedokrwistości złośliwej, organizm nie może zrobić tyle zdrowe czerwone krwinki, ponieważ nie ma wystarczającej ilości witaminy B12.

Bez wystarczającej ilości witaminy B12, wasze czerwone krwinki nie dzielą się normalnie i są zbyt duże. Mogą mieć problemy z dostaniem się z szpiku kostnego w gąbczastej tkanki wewnątrz kości, gdzie dokonywane są krwinki.

Bez wystarczającej ilości czerwonych krwinek do przenoszenia tlenu do organizmu, może czuć się zmęczony i słaby. Ciężka lub długotrwała niedokrwistość złośliwą może doprowadzić do uszkodzenia serca, mózgu i innych narządów w organizmie.

niedokrwistość złośliwą może również powodować inne problemy, takie jak uszkodzenia nerwów, problemy neurologiczne (takie jak utrata pamięci) oraz problemy układu pokarmowego. Ludzie, którzy mają niedokrwistość złośliwą również mogą znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka osłabionej wytrzymałości kości i raka żołądka.

Określenie “złośliwa” oznacza “śmiertelny”. Warunkiem jest nazywany niedokrwistość złośliwą, ponieważ często były śmiertelne w przeszłości, przed witaminy B12 zabiegi były dostępne. Teraz, niedokrwistość złośliwą zwykle jest łatwe do leczenia za pomocą tabletek witaminy B12 lub ujęć.

Dzięki ciągłej opieki i odpowiedniego leczenia, większość ludzi, którzy mają niedokrwistość złośliwą można odzyskać, czuje się dobrze i żyć normalnym życiem.

Bez leczenia, niedokrwistość złośliwa mogą prowadzić do poważnych problemów związanych z sercem, nerwów i innych części ciała. Niektóre z tych problemów, które mogą być stałe.