co jest lam?

LAM lub limfangioleiomiomatoza (Lim-FAN-je-o-LI-o-MI-o-MA-DO-sis) jest rzadką chorobą płuc, która dotyka głównie kobiet w wieku rozrodczym.

W LAM, nieprawidłowe, komórki mięśniowe, jak zaczynają rosnąć spod kontroli w niektórych narządów lub tkanek, zwłaszcza płuc, węzłów chłonnych i nerek.

W miarę upływu czasu, te komórki LAM niszczy normalną tkanką płuc. W wyniku tego, powietrze nie może poruszać się swobodnie i do płuc. W niektórych przypadkach oznacza to, że płuca nie mogą dostarczać inne narządy organizmu z wystarczającą ilością tlenu.

Przegląd

Istnieją dwie formy LAM. Sporadyczne LAM występuje z nieznanych powodów. LAM może również wystąpić u kobiet, które mają rzadką chorobą o nazwie stwardnienia guzowatego (TSC). Kobiety, które mają TSC często mają łagodniejszą formę LAM.

Perspektywy

Około 50 procent kobiet, które mają rozwijać LAM odma (-THOR-aks noo-Mo) lub zapadnięte płuco. W tym stanie, przecieki powietrza z płuc i do przestrzeni pomiędzy płuc i piersi ścianki (przestrzeń opłucnej).

Zapadnięte płuco może powodować ból i duszność. Czasami jeden płuc zapadnie w kółko. Odma to poważna choroba. Zwykle wymaga leczenia i może stanowić zagrożenie dla życia.

Wiele kobiet, które LAM się guzy zwane naczyniakomięśniakotłuszczak (AN-je-o-my-o-LI-PO-mas) lub AMLs w swoich nerek. Kobiety, które mają LAM również może rozwinąć

LAM nie ma lekarstwa i choroba zwykle pogarszają się z czasem. Jak szybko choroba pogarsza waha się od kobiety do kobiety. LAM może doprowadzić do śmierci z powodu niewydolności oddechowej. Przeszczep płuc jest opcją leczenia dla kobiet, których płuca zostały uszkodzone przez LAM.

Nie tak dawno temu, lekarze myśli kobiety, które miały LAM nie będzie żył dłużej niż 8-10 lat po diagnozie. Oni teraz wiedzą, że niektóre kobiety mogą przetrwać dłużej (tak długo, jak 20 lat od diagnozy, choć zdarza się to rzadko).

Lekarze nauczyli się wiele o LAM w ostatnich latach. Są teraz w stanie zdiagnozować stan wcześniej. Usługi wsparcia są również dostępna w celu poprawy jakości życia dla kobiet, które mają LAM.

Naukowcy nadal badać i testować nowe metody leczenia LAM.