Brodawki guide – przyczyny, objawy i możliwości leczenia

Co to jest?

Brodawki są małe przyrosty skóry spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który infekuje górną warstwę skóry. Istnieje ponad 40 różnych typów HPV. Wirus brodawek może być przenoszona z człowieka na człowieka albo przez bezpośredni kontakt lub pośrednio, kiedy obie osoby są w kontakcie z powierzchnią, na przykład jako podłoga lub biurku .; Ludzie mogą stykać się z HPV przez chodzenie boso w miejscach publicznych, takich jak sale gimnastyczne i podłogi prysznica. HPV może również być transmitowana w tym samym miejscu, z jednej osoby na korpusie do drugiego. Łatwiej jest HPV zarazić osoby, gdy skóra człowieka jest porysowana lub wyciąć .; Brodawki mogą pojawić się w każdym wieku, ale są bardziej powszechne u starszych dzieci i są rzadkie u osób starszych. Pojawienie brodawki za zmienia się wraz z jego lokalizacji i rodzaju wirusa, który spowodował go. Na przykład, płaskie brodawki najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, klatce piersiowej, przedramion i nóg. Większość brodawek znika po roku lub dwóch, ale niektóre trwają lata lub wrócić po odchodzi .; Brodawki mogą swędzieć lub krwawić. Gdy brodawki znajdują się na obszarach, które są otarł odzieży lub zderzyłem się często, mogą one stać się podrażniona, a skóra wokół nich może stać się bolesne .; objawy; Dwa rodzaje brodawek najczęściej wyświetlane są wspólne brodawki i brodawki podeszwowe .; Wspólne Brodawki mają chropowatą powierzchnię i dobrze określone granice. Są okrągłe lub nieregularny kształt i zazwyczaj waha się od 2 mm do 10 mm szerokości (rozmiar gumki ołówka lub mniejszy). Wspólne brodawki są mocne i mogą być jasnoszary, cielisty, żółty, brązowy lub szaro-czarny. Występują one najczęściej w pobliżu paznokciami i na grzbietach rąk, ale również mogą pojawić się na łokciach i kolanach. Wspólne brodawki zwykle nie boli.

objawy

Dwa rodzaje brodawek najczęściej wyświetlane są wspólne brodawki i brodawki podeszwowe .; Wspólne Brodawki mają chropowatą powierzchnię i dobrze określone granice. Są okrągłe lub nieregularny kształt i zazwyczaj waha się od 2 mm do 10 mm szerokości (rozmiar gumki ołówka lub mniejszy). Wspólne brodawki są mocne i mogą być jasnoszary, cielisty, żółty, brązowy lub szaro-czarny. Występują one najczęściej w pobliżu paznokciami i na grzbietach rąk, ale również mogą pojawić się na łokciach i kolanach. Wspólne brodawki zwykle nie boli.

Diagnoza

Lekarz zazwyczaj można zdiagnozować brodawek, patrząc na nich. Zdarza się, że lekarz będzie musiał trochę tkanki z brodawki i analizować je pod mikroskopem.

Jak długo to trwa?

Nawet bez leczenia, brodawki mogą zniknąć w miesiącach lub latach na własną rękę. Jednak zawsze istnieje szansa, wrócą.

Jak uniknąć tego stan zdrowia

Trudno jest zapobiec płciowych. Można zmniejszyć swoje szanse na brodawki coraz poprzez unikanie kontaktu skóry z istniejących brodawek oraz z zanieczyszczonymi podłóg, takich jak te w szatniach i wokół basenów.

Jak leczyć to schorzenie

Większość brodawki znikają w ciągu roku lub dwóch, nawet jeśli nie są one traktowane; Jednak bez brodawek leczenia mogą rozprzestrzeniać. Wiele osób decyduje się brodawki leczonych albo z powodu mniejszego bólu lub ze względów kosmetycznych. Leczenie zależy od lokalizacji brodawek, jego rodzaju i wielkości, wieku i stanu zdrowia danej osoby, oraz jego gotowość do realizowania powtarzanych zabiegów.

Kiedy wizyta u lekarza

Jeśli uważasz, że masz brodawkę, należy pokazać ją do lekarza przy następnej wizycie, aby upewnić się, że jest brodawką, aby omówić leczenie.

Rokowanie

Brodawki zazwyczaj ustępują w ciągu roku lub dwóch, a to niewiele więcej niż niedogodności. Ale dlatego, że rzucają cząstki wirusa do otoczenia, są zaraźliwe i może spowodować nowe brodawki pojawiają się w pobliżu. U niektórych osób, brodawki mogą być bardziej przewlekłą (długotrwałą) problemem. Te osoby mogą mieć indywidualne brodawki, że nie odejdzie albo oni wciąż otrzymuję nowe brodawki. Brodawki, które nadal utrzymują się lub rosną pomimo leczenia powinno być zbadane przez lekarza, gdyż niektóre nowotwory skóry mogą uchodzić za brodawek.